English Polski Deutsch

Jak chutná Polsko?

25. 08. 2017

Jak chutná Polsko? Dát příležitost poznat netradiční chutě zahraničních kuchyní z různých koutů světa - i to je cílem Garden Food Festivalu. Nahlédnout pod pokličku polským sousedům umožní návštěvníkům zlínského festivalu kuchaři areálu Sztygarka z Chorzowa v Horním Slezku. Že nevíte co jsou Gołąbky nebo Slezský żur? Rádi byste zkusili vyhlášené pirohy? Potom se zastavte právě u jejich stánku. Polské speciality nejen ochutnáte, ale dozvíte se taky, jak se připravují.

Z tradiční polské kuchyně pro Vás kuchaři areálu Sztygarka připraví tyto dobroty:

Gołąbky: nádivka z mletého masa s přídavkem rýže zabalené do listu bílého zelí, 
Slezský żur: hustý a bohatý slezský żur se slaninou a klobásou, vařený na základě vývaru z uzeného masa,
Pirohy s masem: Tenké pirohové těsto se spoustou masité nádivky uvnitř,
Pirohy se zelím a houbami: polská specialita, náplň ze zelí a hub zabalená do těsta,
Ruské pirohy: pirohové těsto s náplní z tvarohovo-bramborové hmoty.

Komplex Sztygark láká nejen na skvělou kuchyni, ale i na jedinečnou atmosféru. Areál obklopený zelení a najdete v centru Horního Slezska. Tvoří jej soubor historických objektů na území bývalého dolu „Prezydent” (dříve „Król”) v Chorzowě. Restaurace Prezydent sídlí v někdejší kantýně pro inženýry a předáky. V roce 2014 získala ocenění „Chorzowský podnikatel roku 2014“ v kategorii gastronomie a první místo v soutěži „Chorzowské chutě 2016“ za nejlepší hlavní chod ve městě.

Součástí komplexu je i útulná Kavárna Pod Wieżą s aromatickou kávou, výbornými domácími koláči, širokým výběrem zákusků, dezertů a lehkého obědového občerstvení. Zahrada obklopující kavárnu vytváří dokonalé pozadí pro romantické večery. Během chladnějších dnů získává specifické kouzlo živým ohněm vytápěná prosklená veranda zvaná „lauba“. Stejnojmenný penzion nabízí hostům možnost ubytování i relaxace v moderním SPA centru.

V další části areálu Magazyn Ciekłego Powietrza (v místě bývalých vojenských umýváren a důlního vzduchového kondenzátoru) se pravidelně konají koncerty, kulturní a divadelní události, společenské akce a různé další události .

Nad celým komplexem se tyčí těžební věž jámy již neexistujícího dolu Prezydent. Jde ovšem o součást jednoho z nejstarších a nejdéle „těžících“ hornoslezských dolů, nejcennější pozůstatek uhelného dolování v Chorzowě. V květnu 2014 zde zpřístupnili vyhlídkovou terasu, z níž lze obdivovat panorama Chorzowa a okolí.

Více na www.sztygarka.pl.

Areál Sztygarka

Novinky